niedziela, 26 września 2010

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Poniedziałek już się skończyl...

Wanesie Olszewskiej udalo powiedzieć się "Kocham cię" w 29 językach! Wanesa oczywiscie zwyciężya tym wynikiem, otrzyma 6 z wybranego przez siebie przedmiotu- angielskiego lub niemieckiego. Oprócz niej w konkursie wzieli jeszcze udzail Kamila Banasiak, Martyna Drzewiecka i Bartek Bechciński- oni otrzymają 5. Gratuluje i cieszę się, że wsród naszych uczniów są osoby lubiące wyzwania.
______________________________________________

Bardzo milo spiewalo mi się z uczniami klasy I b; razem z papieżem Janem Pawlem II uczylismy się mówić i spiewać w róźnych językach; zapytajcie kogos z tej klasy, powinni zaspiewać bez zająknięcia "Ojcze Nasz" po lacinie ;-) zamieszczone poniżej.

PATER NOSTER

_____________________________________________

To też bylo w poniedziałek:

"W czerwcu 1922 za funt chleba Niemcy musieli zapłacić 3,50 marki, a już w styczniu 1923 - ...700 ! Ceny mnożyły się w oczach. Portfele wyszły z użycia, zastąpione przez walizki. We wrześniu 1923 cena półkilogramowego bochenka sięgnęła 2 milionów marek, miesiąc później - 630 milionów... "

Znalazłam to na tej stronie:
http://odkrywca.pl/1922-niemieckie-50-feningow,608561.html

Z klasą II c ocenialimy historyczną wartosc pieniądza. Czy pamiętacie jeszcze, co to jest awers i rewers? Jesli nie, to zajrzyjcie poniżej.

O monetach

Tak wyglądalo przygotowanie do lekcji:A tak rezultaty twarde:

sobota, 25 września 2010

NA DOBRY POCZĄTEK 1

Witam wszystkich uczniów klas I, którzy nudzą się na lekcjach języka niemieckiego! Taaa... ja też się nudzę, trochę :-) Przyszliscie z różną wiedzą i umiejętnosciami; to, co na początku roku szkolnego przerabiamy na lekcjach, jest dla was za łatwe. Tak więc, wychodząc naprzeciw waszym potrzebom, będę zamieszczać linki do stron z ćwiczeniami z języka niemieckiego. Posty "Na dobry początek" będą numerowane, postaram się choć raz w miesiącu przesyłać wam cos ciekawego. Ile zrobicie ćwiczeń, to wasza sprawa, 5 lub 50 lub 0! Nie będę was z tego sprawdzać, chyba że takie będzie wasze życzenie. Dajcie znać, jesli ktos z was chciałby otrzymać dodatkową ocenę. Pozdrawiam i miłego niemieckiego!

ĆWICZENIA

piątek, 24 września 2010

KONKURS c.d.

UWAGA!!!

Konkurs "Kocham cię" odbędzie się w poniedziałek, tj. 27 wrzesnia b.r., na 3 godzinie lekcyjnej w sali 202.

ZAPRASZAM!!!

I c praca domowa nr 2

Myslelscie, że nie zdążę do północy? A jednak mi się udało.

A oto zadanie: wasza praca domowa to przygotowanie się do odpowiedzi na lekcję wtorkową. Będziecie losować 5 karteczek z hasłami, waszym zadaniem będzie ułożyć do nich pytania, np. do hasła WOHNORT pasuje pytanie Wo wohnst du? Potem ja wylosuję 5 haseł z pozostałych karteczek i zadam wam 5 pasujących pytań, na które musicie odpowiedzieć, np. zapytam Was ist deine Lieblingsfarbe? Pasuje odpowiedź Meine Lieblingsfarbe ist blau.

W linku poniżej zamiesciłam ćwiczenie, które pomoże wam się przygotować (Połącz hasła z pytaniami); nie musicie go drukować, przepisywać czy wklejać do zeszytu; waszym zadaniem jest znać na pamięć pytania i umieć na nie odpowiadać. POWODZENIA

ĆWICZENIE

środa, 22 września 2010

ANEGDOTA

Nowy budynek gimnazjum został oddany, pierwszy rok pracy w luksusowych warunkach, a mój- trzeci. Schodzę po lekcji, na jakiejs przerwie, z góry do pokoju nauczycielskiego; w ręku dziennik, podręcznik, odpowiadam uczniom "Dzień dobry", pewnie karzę podnosić im papierki i wrzucać do kosza, normalka ;-) wreszcie... zatrzymuję się przed pokojem nauczycielskim i ... pukam!!!

poniedziałek, 20 września 2010

KONKURS!!!

Od 2001 roku 26 wrzesnia jest Europejskim Dniem Języków. Żyjemy otoczeni językami obcymi, wystarczy wymienić kilka przykładów: pizza, komputer, ping pong, auto czy... pewne niecenzuralne słowo z języka angielskiego. Język jest elementem tożsamosci narodowej i swiadczy o bogactwie duchowym narodu.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języków obcych z Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej ogłaszają konkurs o wdzięcznej nazwie "KOCHAM CIĘ". Celem konkursu jest podanie z pamięci wyrażenia "Kocham cię" w jak największej liczbie języków. Uczestników konkursu należy zgłaszać do nauczycieli języków obcych do piątku, 24-go wrzesnia, do godziny 13:00. Rozstrzygnięcie konkursu w poniedziałek, 27-go wrzesnia, na pierwszej długiej przerwie w sali 203.

UWAGA! NAGRODA! Laureat I. miejsca otrzyma ocenę cząstkową 6 z wybranego przez siebie przedmiotu- z angielskiego lub niemieckiego; za II. i III. miejsce- ocena cząstkowa 5 wybranego przez siebie przedmiotu- z angielskiego lub niemieckiego.

ZAPRASZAM!

piątek, 17 września 2010

I c praca domowa nr 1

Oto praca domowa na wtorek. Zdecydujcie, jaką ocenę chcielibyście otrzymać i się nauczcie.


I. klasa (pomieszczenie), odwiedzać, godziny lekcyjne, nauczać, wychowawca, przedmiot w szkole, prace ręczne, gimnastykować się, czytać głośno, powtarzać, pisać, programy, śpiewać, dwója, trója, sztuka, geografia, WOS, nożyczki, gumka, sekretariat, biblioteka szkolna, polski, ćwiczenie, historia, zadanie, liczyć

Gratuluję! Jeśli jesteście w stanie powiedzieć te słówka po niemiecku, to możecie otrzymać 3!


II. odwiedzać, nauczać, gimnastykować się, czytać głośno, powtarzać, pisać, czytać, śpiewać, liczyć, rozwiązywać

Gratuluję! Jeśli potrafisz wymienić słówka z ćw. I i odmienić czasowniki z ćw. II, to możesz otrzymać 4!


III. 1. Moja wychowawczyni naucza niemieckiego.
2. Ja uczę się niemieckiego (Uwaga! W tych zdaniach kryje się podstęp!)
3. Ja uczęszczam (odwiedzam) gimnazjum im. Czesława Miłosza.
4. Moim ulubionym przedmiotem jest angielski.
5. My gramy w kosza na w-fie.
6. Ja powtarzam słownictwo.
7. Uczeń liczy na matematyce.
8. Nauczyciel informatyki pisze programy.
9. Ty piszesz zadanie.
10. Moja klasa jest super.

Gratuluję! Jeśli potrafisz wymienić słówka z ćw. I, odmienić czasowniki z ćw. II i przetłumaczyć zdania z ćw. III, to możesz otrzymać 5!


P.S. Do zobaczenia na lekcji :-)

sobota, 11 września 2010

Deutsche Mega- Stars dla kl. III C

Tak, tak, wiem... spóźnilam się 2 dni z publikacją tego posta, ale mam nadzieję, że na niego czekaliscie. Na początek posluchajcie sobie znanej niemieckiej piosenki z lat 80- tych; poczekajcie cierpliwie, aż się wgra, warto.

"99 Luftballons" NENA

Dzięki tej piosence uczennice klasy III a wygraly w roku 2006 konkurs piosenki niemieckojęzycznej w Łodzi; wymienię tutaj ich nazwiska, chociaż, po tylu latach, nie jestem pewna, czy wszystkie spiewały: Andrzejczak Monika, Barylska Anita, Karolak Karolina, Mamińska Agata, Mioduska Pamela, Ryk Liliana, Skrabek Katarzyna, Mierczyńska Anna. Statuetka znajduje się w szkolnej gablocie.

A wracając do zadania- zamieszczem poniżej blog powięcony nauce języka niemieckiego. Zapoznajcie się z piosenkami umieszczonymi na nim; jesli któras się wam spodoba, to nauczymy się spiewać na lekcji, a jesli nie wyrazicie zainteresowania... no cóż, trudno, nudne lekcje też są potrzebne.

ZAKAMARKI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

wtorek, 7 września 2010

Powitanie

Moi drodzy uczniowie z klasy I C!

Poproszę was o przedstawienie się w komentarzach, napiszcie o sobie kilka zdań; pamiętajcie- nie musicie od razu zdradzać swoich największych tajemnic. To zadanie ma jeszcze jedną zaletę- przedstawcie się po polsku :-)

Rozpoczęcie innowacji

No więc zaczelo się... Ruszyl nowy rok szkolny, a wraz z nim innowacja programowa "Z niemieckim za pan brat" w klasie I C. Fajni są... Na razie zaczynamy powoli, powtarzamy liczebniki; biedne dzieciaczki, one nie wiedzą jeszcze, że zamierzam surowo oceniać, na razie dobrze się bawią.
Postanowilam sobie, że na tym blogu będę zamieszczać moje wrażenia, spostrzeżenia, dobre i gorsze dni z prowadzenia innowacji. Oprócz tego poproszę moich uczniów o zamieszczanie swoich postów, rozwiązywanie zadań i jeszcze innych aktywnoci (jak je tylko wymylę
:-)

No więc, jak mawiają Niemcy- An die Arbeit!

"Z niemieckim za pan brat"- opis innowacji

Tresci innowacji- tabela