poniedziałek, 5 września 2011

"Walkirie" i "Walkiria"

Wedlug portalu www.wikipedia.pl Walkirie to "(nor. i duń. Valkyrie, szw. Valkyria) – w mitologii nordyckiej pomniejsze boginie, córki Odyna, zwykle przedstawiane jako piękne dziewice-wojowniczki ujeżdżające skrzydlate konie (czasem wilki), uzbrojone we włócznie i tarcze. Najbardziej znane walkirie nosiły przydomki Wyjąca i Wściekła.
Zadaniem Walkirii było sprowadzanie dusz najdzielniejszych poległych w boju wojowników, Einherjerów, do Walhalli. Były również posłankami Odyna i służkami usługującymi podczas uczt w Walhalli".

Mnie zaintrygował tytuł książki Paula Coehlo- "Walkirie". Od razu przypomniały mi się mity i legendy przerabiane na studiach, a tu... niespodzianka. Tytułowe Walkirie to kobiety pustyni jeżdżące na motorach, a ich przywódczyni ma kontakt z aniołami. Tutaj możecie przeczytać o tej książce. Oto kilka cytatów:

"Miłosć i błogi spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłosci spokoju, przegrywa na starcie."
"Otwórzcie serca, słuchajcie, co wam podpowiadają marzenia, albowiem tylko człowiek, który nie wstydzi się siebie, jest w stanie zaswiadczyć o Bożej Chwale".
"Zawiedzione anioły wracają przed oblicze Boga, ponieważ dobrze wiedzą, że nie wolno im narzucać nikomu swojej obecnosci".
"Swiat znajduje się w rękach tych, którym nie brak odwagi, żeby spełniać swoje marzenia. Każdy ma jakis talent. Każdy ma jakis dar".

No i jszcze film z Tomem Cruisem pt. "Walkiria" (kilka dni temu był emitowany przez polską telewizję). Pułkownik Staufenberg dokonuje zamachu na Hitlera w Polsce, w Wilczym Szańcu; operacje tę nazywa "Walkiria". Czy mu się udaje? Odpowiedź powinniscie znać z historii
:-)
Oto zwiastun filmu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz